Dá sa k úspechu presnívať? Pozor, nech ho neprespíte!

Pablo Picasso raz povedal: „Všetko, čo si dokážete predstaviť, je skutočné.“ Jeho inšpiratívna veta sa však môže prekvapivo rýchlo obrátiť proti vám a vášmu úspechu! Obzvlášť vtedy, ak si predstavujete úspech samotný.

Ľudia, ktorí sa zaujímajú o osobnostný rast, dôverne poznajú pojmy „vizualizácia“ či „denné snenie“. Hovorí sa, že na svete nie je silnejšej zbrane ako ľudskej myšlienky. V jej vláknach sú zakódované všetky naše budúce rozhodnutia, plány, víťazstvá, ale aj prehry. 

Overená technika nefunguje?! 

No prvotné prežívanie úspechu v hlave nie je žiadna skratka k vavrínom pripraveným na to, aby ste si na nich ustlali. Vizualizovanie má aj svoje úskalia. Pred siedmimi rokmi na ne upozornila dvojica psychologičiek z univerzity v New Yorku.

Heather Barry Kappes a Gabriele Oettingen sa sériou niekoľkých experimentov snažili dokázať, že technika vizualizácie funguje ako motor úspechu len vtedy, ak ju používame správne. V opačnom prípade možno opakovane šliapeme na brzdu bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali.  

Výsledky ich štúdie so sebou priniesli nemilé prekvapenie – ak sa v obednej pauze zvyknete zasnívať na kancelárskej stoličke a opájate myseľ vidinou čerstvo uzatvorenej obchodnej dohody roka, nielenže si nepomôžete, ešte si aj škodíte! Prečo? 

Riziká predčasného víťazstva 

Odpoveď súvisí so schopnosťou mozgu „klamať“ telo. Pozitívny príklad funguje trebárs pri smiechu. Keď vám je mizerne a prinútite sa zasmiať, hoci aj nasilu, telo bude reagovať vyplavením hormónov šťastia, pretože mozog neberie ohľady na to, či sa smejete úprimne alebo z donútenia. Vykrivili ste kútiky? Vykrivili. Vydali chichotavý zvuk? Vydali. Bodka. V prípade vizualizovania úspechu sa ale tento trik zvrtne vo váš neprospech. 

Keď sa priveľa času sústredíte na vytváranie mentálnych obrazov, ako víťazíte a je vám „hej“, zmätené telo sa nechá zatiahnuť do hry a bude vaše víťazstvo považovať za už hotovú, zrealizovanú vec. Nasledovať bude opojný pocit uspokojenia, ale napríklad aj fyziologická reakcia na „odfajknutú“ úlohu vo forme spomaleného tepu a pozvoľného odplavovania napätia. Relax po zaslúženom víťazstve.

A tak namiesto toho, aby ste v sebe našli energiu na podnikanie krokov, ktoré vás k (skutočnému) úspechu dovedú, budete letargickejší a lenivejší, pretože telo je presvedčené, že ste už zvíťazili. Úplný začiatok cesty mylne vyhodnotí ako cieľ. 

Ak chcete, aby váš biznis expandoval ďaleko za mantinely vašej fantázie, psychológovia radia nerezignovať na techniku vizualizácie, akurát sa naučiť využívať tento nástroj efektívnejšie. Sústrediť sa na realistickejšie ciele, spriadať v hlave plány a ich možné vyústenia – nielen pozitívne, ale aj tie negatívne. „Predžuť si ich“, aby boli neskôr, keď sa s nimi stretnete v reáli, ľahšie stráviteľné. 

Predstavte si, že...

Jedno praktické cvičenie, ako dôkaz, že táto technika funguje, môžete vyskúšať aj hneď teraz.

Zatvorte si oči a predstavte si život na mieste, ktoré dokonale zodpovedá vašim špecifickým nárokom na komfort a pohodu. Kde si vychutnáte harmonické ticho QUIET bytu, radosť z vlastnej predzáhradky v GARDEN byte, ohromné výhľady zo CITY VIEW bytu či slobodu rozľahlých priestorov v PREMIUM byte.

Bez ďalšieho kontextu by to mohlo pôsobiť ako stavanie vzdušných zámkov, preto odporúčame vykonať skúšku správnosti, že ste sa nenechali uniesť nerealistickými predstavami.

Otvorte oči, preklikajte sa webom www.gansberg.sk, a ak ešte stále neveríte, príďte sa pozrieť na pravý svah Koliby, kde už dnes rastie niečo výnimočné. Deň po dni môžete sledovať, že tento „vzdušný zámok“ je pevne ukotvený v realite a má na to prekonať vaše najodvážnejšie predstavy o bývaní úspešných.

Späť