Vyspite sa do úspechu!

Svet (ne)úspešných je plný tragických príkladov géniov, talentov a vizionárov, čo sa dostali hore, ustlali si na vavrínoch a... zobudili sa dole. Víťazi vavríny nepotrebujú. Spánok berú ako nástroj pre revitalizáciu organizmu. Spia tak, aby boli vždy pripravení na dosahovanie maximálnych výkonov.

So spánkovou hygienou je to však trochu ako s diétami. Na každého zaberá niečo iné. Tak ako nejestvuje univerzálny návod, ako schudnúť, nikde nenájdete zázračný recept na zdravý spánok. Inšpirovať (alebo minimálne pobaviť) sa môžete velikánmi, ktorých úspešná kariéra je pádnym dôkazom, že objavili kľúč k efektívnemu odpočinku. 


Kľúč namiesto budíka 

Poniektorí celkom doslova. Velikán surrealizmu Salvador Dalí bol napríklad známy tým, že spával s kľúčom v ruke. Vraj tento trik odpozoroval od kapucínskych mníchov. Každé poobedie si vyhradil čas pre seba, usalašil sa do svojho obľúbeného kresla a zatvoril oči.  Kľúč, ktorý pri tom stískal v dlani, slúžil namiesto natiahnutia budíka. Aby mal maliar istotu, že si dopraje presne toľko spánku, koľko potrebuje, spoliehal sa na prirodzené signály tela. V momente, keď sa mu svaly uvoľnili natoľko, že zovretie povolilo a kľúč s cinknutím dopadol na dlážku, bol to signál, že je čas vstávať. 


Ako Churchill klamal čas 

Dalího záľubu v popoludňajšom spaní by dnešná lekárska veda nazvala polyfázovým spánkom. Teda rovnomerným rozložením času spania na viaceré krátke etapy v priebehu dňa naproti jednému dlhému nočnému odpočinku. Sami na sebe to možno poznáte ako „power nap“, tých vzácnych pár minút, keď sa zavriete v kancelárii a poprosíte sekretárku, aby k vám neprepínala nijaké hovory. Poznajú to aj piloti z NASA, u ktorých namerali o 50 % pohotovejšie reakcie a o tretinu vyšší výkon, keď si zvykli na popoludňajší dvadsaťminútový „šlofík“. 


Štátnik Winston Churchill tento čas volal siestou a netrvala u neho dvadsať minút, ale celé dve hodiny. Churchill nevedel spávať v noci, preto rezignoval na bežný rozvrh, a keď iní ľudia spali, on pracoval. Kompenzoval to o piatej podvečer s osobným rituálom v podobe slabej whisky. Po dopití drinku o sebe až do siedmej nevedel. Na siestu nedal dopustiť a tvrdil, že vďaka nej dokáže urobiť robotu jeden a pol pracovného dňa za jediný deň.


Adrenalínový pohon 

Odborníci na spánok sa dodnes sporia, či je Margaret Tatcher odstrašujúcim príkladom alebo výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Zatiaľ čo dospelý človek v produktívnom veku naspí v priemere sedem hodín denne, Železná lady vraj k svojej prezývke prišla aj preto, že jej stačila sotva viac ako polovica tohto času. Spávala štyri hodiny denne a podľa jej blízkych spolupracovníkov nezvykla doháňať zameškané poobede, dokonca ani cez víkendy. Niektorí jej zvyk prirovnávajú k režimu vojakov, ktorí absenciu spánku plátajú adrenalínom vyplývajúcim z psychickej náročnosti ich povolania.


Ešte väčšieho extrému je schopný Keith Richards, gitarista Rolling Stones. Tak ako mnoho jeho celebritných kolegov, aj on podľahol vlastnému velikášstvu a bol presvedčený, že spánok je pre slabochov. Najkreatívnejší bol vraj vtedy, keď išiel na niekoľkodňovej „nespánkovej“ vlne. Po jednej takej však skončil s kurióznym úrazom. Akútna deprivácia spánku ho zmohla až tak, že nestihol dôjsť do postele, zaspal priamo v stoji a pri páde na zem si zlomil nos. 


Pätnásť hodín denne v džungli

Z opačného konca na to ide popová diva Mariah Carey. V jednom z rozhovorov sa priznala, že jej zamatový hlas je výsledkom veľmi špecifického spánkového rituálu. Speváčka odpočíva až pätnásť hodín denne a jej spálňa pripomína džungľu. Okolo postele neustále pracuje dvadsať zvlhčovačov vzduchu, ktoré sa starajú o zdravie jej miliónových hlasiviek. 


Odpočívajte luxusne 

Či už spíte málo, alebo veľa, raz alebo päťkrát denne, určite nám dáte za pravdu, že najlepšie sa spí vo vlastnom. Na mieste, ktoré je tak dokonale prispôsobené vášmu životnému štýlu, že zaspávania aj prebúdzania v ňom vám deň čo deň navodia pocit pohody ako na dovolenke.


Ak sa rozhodnete pre bývanie v Gansbergu na pravom svahu Koliby, k domácko-dovolenkovej atmosfére vás priblíži aj jedinečná kategorizácia bytov (QUIET, GARDEN, CITY VIEW a PREMIUM), ktorá ide ruka v ruke s trendom „customizácie“. Lebo nestačí chcieť to najlepšie. Želajte si to, čo je najlepšie pre vás!

Späť